Mi szükséges az árajánlathoz?

2023.11.03

Sokszor fordul elő, hogy valaki felhív és azt kérdezi, mennyiért készítek egy kerítést, garázst, lépcsőt vagy korlátot. A válaszom mindig az, hogy "attól függ". Mivel nálunk nem sablonmunka, hanem egyedi gyártás történik, erre nincs azonnali, egységes válasz. Összegyűjtöttem, milyen kérdéseket kell feltennem, hogy pontosan tudjak felelni.

Amikor árajánlatot adok, törekszem arra, hogy a végleges árat mondjam, amivel a megrendelő kalkulálhat. Így nem érheti őt meglepetés a későbbiekben. A vállalás tárgyát mindig pontosan rögzítjük a vállalkozói szerződésben. Természetesen a kivitelezés során lehetséges attól eltérni, de az új árajánlat tárgyát képezi.

Árajánlatkészítés előtt megbeszéljük, 

  • mit szeretne csináltatni
  • milyen méretben
  • milyen anyagokból képzeli el
  • milyen felületkezelést kér hozzá
  • mikorra szeretné elkészíttetni
  • milyen egyéb munkálatok szükségesek hozzá (tereprendezés, burkolás)

Legtöbb esetben személyesen is felmérem a helyszínt, ami alkalmat ad arra, hogy meg tudjuk beszélni ezeket a részleteket. Szükség esetén szakmai tanácsot adok, milyen anyagól (vastagság, minőség stb.) volna érdemes legyártani a kért dolgot, mi lenne esztétikus, praktikus és tartós, és azoknak a céloknak megfelelő, amit Ön kér.

Ezután néhány napon belül kiszámolom a szükséges anyagmennyiséget és utánajárok, mennyibe kerülnek. Az anyagot a megrendelő is megvásárolhatja, de amennyiben én veszem, az anyagköltség az árajánlat részét fogja képezni. A munka megkezdése előtt díjbekérőt vagy előlegszámlát bocsátok ki többek között az anyagok megvásárlása céljából, amelyen az anyagköltség is szerepel. A munka befejeztével az anyagköltséget továbbszámlázom a megrendelőnek. 

Fontos, hogy az anyagot nem sokkal az árajánlat kiadása után kell megvásárolni, hiszen az árajánlat egy idő után az árak változása miatt érvényét veszti. Az árajánlatban szereplő árat akkor tudom tartani, ha azelőtt vásároljuk meg az anyagot, hogy az áruk jelentősen változna. A lehetséges áremelkedés a megrendelő költsége.

A munkadíj kalkulálásánál azt veszem figyelembe, mennyi ideig fog tartani a munka, hány ember szükséges hozzá (tehát milyen adók, bér-, járulék- és egyéb költségek terhelnek). Valamint, hogy milyen eszközök, gépek kellenenek hozzá, és hogy lesz-e fuvar- vagy szállásköltségem.

Amennyiben egyéb eljárások is szükségesek, például porfestés vagy tűzihorganyzás, daruzás, megbeszélés tárgyát képezi, hogy ezt a megrendelő csináltatja-e meg vagy én fogom. Általában én bonyolítom le ezek leszervezését és a szállítást. Ilyen esetben ennek költsége szintén bekerül az árajánlat összegébe, de ettől eltérően is megegyezhetünk.

Az árajánlat összege tehát magában foglalja a megrendeléssel kapcsolatos valamennyi költséget:

  • a szükséges anyagok listáját és az anyagköltséget
  • a munkadíjat (gyártás és/vagy helyszíni szerelés)
  • a felületkezelés, esetleges daruzás, szállítás költségét stb.

Az árajánlatot írásban küldöm el Önnek a Billingo online számlázó program rendszerén keresztül, így nyomonkövethető és visszakereshető lesz. A későbbiekben ugyanez történik majd a számlákkal is.

Amennyiben az árajánlatot elfogadja, szerződést kötünk, megtörténik az előleg kifizetése és elkezdjük a megvalósítást.

Vannak olyan "szakemberek", akik nem így csinálják. Gyakran hallani olyanról, hogy a "szaki" lelépett az előleggel, átverte a megrendelőt, nem csinálta meg a munkát, ha mégis, akkor pocsékul, ám amikor a tulajdonos reklamál, még nekik áll feljebb. Sajnos, ha nem volt nyoma a megrendelésnek és az átadott pénznek, nincs sok remény, hogy azt visszakapjuk, csalókat gazdagítottunk vele. Hogy hogyan lehet az ilyen esetek ellen védekezni, hogyan különböztessük meg a korrekt, jó szakembert a lehúzásra játszó, feketén dolgozó kontároktól, arról korábbi bejegyzésemben írtam.

Ha kérdése van vagy szeretne árajánlatot kérni, vegye fel velünk a kapcsolatot! Jó tervezést kívánunk!

Demjén István
ügyvezető